Książkowo

Jestem (tylko odrobinę) uzależniona od książek :) Czytam wszędzie, głównie powieści fantasy, ale nie zamykam się na inne możliwości. Jeśli chodzi o pisanie to dopiero zaczynam raczkować.

Międzynarodowe targi książki w Krakowie

Cześć wszystkim!

 

Mam pytanie do wszystkich, którzy byli, widzieli. Jakie są te targi? W tym roku nie udało mi się pojechać, ale planuje wybrać się tam za rok. Widziałam wideorelacje m.in. Z kamerą wśród Książek i EricMcBeta i wszyscy oceniali te targi bardzo dobrze. To pytanie kieruję głównie do zwykłych osób. Czy mogę się tam wybrać z całą (nieczytającą) rodziną, w tym z moimi 13 i 3-letnimi braćmi z ADHD??

Krew Olimpu

Krew Olimpu - Rick Riordan

Książka została napisana przez Ricka Riordana, jest to V część serii Olimpijscy Herosi. Liczba stron: 495

Książka opowiada o żyjących współcześnie herosach, którzy mają za zadanie niedopuścić do przebudzenia Gai oraz pogodzić dwa obozy: Obóz Herosów i Obóz Jupiter, czyli potomków greckich i rzymskich bogów.

Czy im się uda? Czy może Ziemia obudzi się i zbuntuje przeciw ludziom?

Moim zdaniem jest to kolejna świetna książka pana Riordana, który udowodnił, że humor, nieustanna akcja i groźba końca świata to przepis na kolejny światowy bestseller. Mimo tego mam jeszcze jedno pytanie: Gdzie są Percy i Annabeth? Moi ulubieni bohaterowie zostali jakby pominięci. Nie ma ani jednego rozdziału pisanego z ich punktu widzenia. To jest jedyny minus tej części.

Więc jedyne co mogę jeszcze dodać to: gorrąco polecam :D

,,Krew Olimpu"- premiera

Dzisiaj jest premiera V części Olimpijskich Herosów Ricka Riordana! Czeka już na mnie w księgarni, gotowa do odebrania. Możecie się wkrótce spodziewać, że napiszę kilka słów o niej ;)

Saga o czarnoksiężniku

Ostatni wpis dotyczył Sagi o Ludziach Lodu norweskiej autorki Margit Sandemo. Teraz chciałabym napisać kilka słów o kolejnej jej sadze. W porównaniu z Ludziami Lodu jest bardzo krótka, bo składa się "tylko" z 15 tomów. Opowiada ona o czarnoksiężniku Morim i jego rodzinie.

Tym razem autorka znacznie rozszerzyła miejsca akcji, gdyż dzieje się ona w Norwegii, Islandii, Austrii, Francji/Hiszpanii (chodzi o Pireneje), Himalajach (albo w innych górach w Azji) i Szwecji, a to są tylko miejsca na Ziemi...

Przeciwnikami bohaterów (zawsze są przeciwnicy, bez nich byłoby nudno) są członkowie Zakonu Słońca.

W sadze występują również bohaterowie, tak często przytaczanej przeze mnie, Sagi o Ludziach Lodu, ale nie radzę sięgać po nią tylko z tego względu, ponieważ występują oni sporadycznie i dopiero w późniejszych częściach.

Jeśli lubisz walkę magii z dobrami ziemskimi (pieniędzmi, pozycją społeczną), chcesz się dowiedzieć o innej teorii początków świata, jest to książka zdecydowanie dla ciebie.

W skali szkolnej oceniłabym ją na 4+/5- (zależy jaka część),jest to dobra saga, nie mam się do czego przyczepić, ale po prostu nie we wszystkich częściach było "to coś".

Saga o Ludziach Lodu

Saga o Ludziach Lodu została napisana przez współczesną pisarkę norweską: Margit Sandemo. Saga składa się z 47 części, jest więc wyzwaniem dla większości czytelników.

ALE jeśli jesteś osobą, która lubi czytać długie serie, zżyć się z bohaterami, zdecydowanie powinieneś po nią sięgnąć.

Średnia długość książki to ok. 200 stron, więc przeczytanie jednej części powinno zająć 2-3 dni, ale jeśli przypadnie ci do gustu i masz trochę czasu (np. w weekend) można skończyć w 1 dzień.

Seria zaliczana jest do literatury fantastycznej, zawiera także elementy takich gatunków, jak: romans i horror. Akcji towarzyszy barwne tło historyczne, nie zawsze zgodne z prawdą i często ustępujące miejsce literackiej fikcji.

Akcja obejmuje okres od XVI do XX wieku i rozgrywa się głównie na terenie skandynawskich państw: Norwegii, Szwecji oraz Danii.

Krótko o treści. Ród Ludzi Lodu prowadzi walkę ze swoim przodkiem Tengelem Złym, który napił się wody ze Źródła Zła i przez to stał się samym Złem, aby zyskać nieśmiertelnym zawarł on równeż pakt z samym diabłem. W ramach umowy przynajmniej jedna osoba w każdym pokoleniu rodziła się "dotkniętą" i musiała służyć złu. W XVI wieku przyszedł na świat jeden z dotkniętych, Tengel, który podjął starania zniszczenia przekleństwa, dlatego został nazwany Dobrym.

Moim zdaniem były lepsze i gorsze części, ale ogólne wrażenie dobre. Najlepsze były (jak w większości serii) pierwsze i ostatnie części. Saga jest przeznaczona dla dorosłych (ewentualnie młodzieży ;), zawiera opisy sytuacji zdecydowanie nieodpowiednich dla dzieci. Przeczytałam ją w niecałe dwa miesiące (1-2 dni na książkę).

Polecam!

Teraz czytam

Wyprawa
Margit Sandemo