Saga o Ludziach Lodu

Saga o Ludziach Lodu została napisana przez współczesną pisarkę norweską: Margit Sandemo. Saga składa się z 47 części, jest więc wyzwaniem dla większości czytelników.

ALE jeśli jesteś osobą, która lubi czytać długie serie, zżyć się z bohaterami, zdecydowanie powinieneś po nią sięgnąć.

Średnia długość książki to ok. 200 stron, więc przeczytanie jednej części powinno zająć 2-3 dni, ale jeśli przypadnie ci do gustu i masz trochę czasu (np. w weekend) można skończyć w 1 dzień.

Seria zaliczana jest do literatury fantastycznej, zawiera także elementy takich gatunków, jak: romans i horror. Akcji towarzyszy barwne tło historyczne, nie zawsze zgodne z prawdą i często ustępujące miejsce literackiej fikcji.

Akcja obejmuje okres od XVI do XX wieku i rozgrywa się głównie na terenie skandynawskich państw: Norwegii, Szwecji oraz Danii.

Krótko o treści. Ród Ludzi Lodu prowadzi walkę ze swoim przodkiem Tengelem Złym, który napił się wody ze Źródła Zła i przez to stał się samym Złem, aby zyskać nieśmiertelnym zawarł on równeż pakt z samym diabłem. W ramach umowy przynajmniej jedna osoba w każdym pokoleniu rodziła się "dotkniętą" i musiała służyć złu. W XVI wieku przyszedł na świat jeden z dotkniętych, Tengel, który podjął starania zniszczenia przekleństwa, dlatego został nazwany Dobrym.

Moim zdaniem były lepsze i gorsze części, ale ogólne wrażenie dobre. Najlepsze były (jak w większości serii) pierwsze i ostatnie części. Saga jest przeznaczona dla dorosłych (ewentualnie młodzieży ;), zawiera opisy sytuacji zdecydowanie nieodpowiednich dla dzieci. Przeczytałam ją w niecałe dwa miesiące (1-2 dni na książkę).

Polecam!